14 Şubat 2010 Pazar

GİMDES'ten Çocuklar İçin Güzel Bir Çalışma

   Haberi ilk olarak Genç Dergisi'nin şu sayfasında gördüm. Çok hoşuma gitti. Daha detaylı bilgi ve kitap siparişi için Gıda Raporu'ndaki bu sayfadan iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Haberimiz şöyle:
"Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) beslenmede Helal ve Haramı çocuklara iyi anlatmak için bir rehber kitap yayınlattı.

GİMDES önemli bir hizmete imza attı. Beslenmede Helal ve Haramın çocuklara anlatılabilmek amacıyla GİMDES öğretmen ve aile için rehber olabilecek bir kitap hazırlattı.

Beslenmede Helal ve Haramın çocuklara anlatılabilmesinin toplum yaşantısındaki önemi tartışılmaz. Türkçede de bu konuyu çocukların ruh yapısına uygun, anlatabilecek bir kitap yok. İşte GİMDES bu eksikliği gidermek üzere M.Mazhar Hussaini’nin ‘Helal ve Haram Hakkında Temel Bilgiler’ kitabı ingilizce aslından tercüme ettirerek hizmete sundu. GİMDES, böyle bir kitabı neden hazırlattığıyla ilgili "Anneler, babalar ve küçük yaşlarda çocukların eğitim ve öğretim hizmetlerini yüklenen öğretmenler ilk elden bu vazifeden sorumlu insanlardır. Bu vazifeler yerli yerinde yapılabildiği nisbette toplumda huzur, barış, sevgi, saygı, adalet ve ahlak en yüksek değerlere çıkar ve bu toplum, Allah’ın hoşnut olduğu mutlu bir toplumu oluşturmuş olur" sözleriyle açıklıyor.

Öğretmen ve Aile İçin Bir Rehber Kitap

Kitap çocukların ve yeni Müslümanların en çok sordukları temel kavrramları basitçe anlatmak üzere hazırlanmış olup yeme, içme, kazanma ve tüketme konularında neyin Helal, neyin Haram olduğunu açıkça gösteriyor. Allah’a inancın İslami yola götüreceği kitapta vurgulanırken bu şekilde okuyucu Allah’a itaatin pratik uygulamasını yapabilecek. Böylelikle tüm yaşlardaki okuyucular okuduklarından istifade edebilecek.

Her bölümün giriş kısmında anahtar kelimeler sıralanmış. Derslere önce bu kelimelerin açıklamasıyla başlanabileceği belirtiliyor. Daha sonra, ana metin içinde esas konu önceden değinilen konulara da vurgu yaparak işlendiği için önceki ders konuları pekiştirilmiş oluyor.

‘Uygulama Bilgisi’ bölümü, verilen bilginin günlük hayatta nasıl uygulannacağını gösteriyor. Okuyucu, kuru bilgiyi hatırlama safhasından o bilgiyi tatbik edip bu sayede hayatının nasıl değişeceğini öğrenebiliyor. Bu bölümde Kur’anı Kerim’den ve Hadislerden alıntılar konulmuş olup bilginin dayandığı temellleri işaret ediliyor.

‘Bilgi Kontrolü” bölümünde ana derste geçen konular ve kelimeler tekrar edilerek okuyucunun bilgisi pekiştirilebilir. Her ders ‘Faaliyet’ bölümü ile sona eriyor. Bu bölümde çocuklar etiket hazzırlama, poster yapma gibi değişik faaliyetlerle öğrendiklerini eğlenceli biçimde uygulama fırsatı bulacaklar. Kendi başlarına düşünme ve karar alma yetisini kazanmalarına bu şekilde yardım edilebilecek."
 

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails